Antalya Belek Üniversitesi bünyesinde özel olarak programlatılan üniversite otomasyonuna giriş için tıklayınız.
Optisyenlik Nedir?
Optisyenlik Programı 2021-2022 öğretim yılında eğitim ve öğretime başlamıştır. Programımızın 40 öğrenci kontenjanı vardır. Optisyenlik, Görme kusurlarının giderilmesi için yetkili uzman doktor tarafından düzenlenen reçeteye uygun olarak görme gereçlerinin (gözlük cam- çerçeve, kontak lens), belirtilen diyoptri, optik merkez ,aks, lens ham maddesi, lensin ve çerçevenin fiziki özelliklerini göz önünde bulundurarak teknik esaslara uygun gözlük kullanıcısının kullanım özelliklerine göre sağlıklı olarak hazırlanması alanında eğitim alan Sağlık Teknikeridir.
Optisyenlik Programı Mezunları: Kendi işyerini açabileceği gibi daha önce açılmış veya yeni açılacak olan optik müesseselerde Mesul Müdürlük yapabilirler, Optik lens, çerçeve, Kontak lens imal eden firmalarda optisyen (sağlık teknikeri) olarak çalışabilirler, Sağlık müdürlükleri, hastaneler, göz poliklinikleri ve benzeri kuruluşlarda Optisyen( Sağlık Teknikeri) olarak çalışabilirler.
Aday öğrenciler üniversitemiz Optisyenlik programına ÖSYM tarafından düzenlen TYT sınavı sonucunda katılabilirler. Programımıza 2022 yılında 259,24808 TYT puanıyla %50 burslu olarak öğrenci alımı yapılmıştır. Programa yerleşen öğrencilerin 30 iş günü zorunlu stajları bulunmaktadır.
Optisyenlik Programı mezunları, DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile çeşitli üniversitelerin Optik ve Akustik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği lisans programlarına geçiş yaparak eğitimlerini devam ettirebilirler.
Programın amacı
Genel halk sağlığı bilgisine sahip, girişimci ve kendini yenileyebilen, toplam kalite felsefesini benimsemiş ve ilgili kurumsal süreçlere destek verebilen, mesleği ile ilgili çevresel, toplumsal ve etik problemleri ve bunlarla ilgili sorumluluklarını bilen, mesleği ile ilgili sağlık ve emniyet tedbirlerini gözeten teknik elemanlar yetiştirmektir.
Optisyenler, hekimin yazdığı reçeteyi okuyarak hastaya uygun cam ve çerçeveyi tedarik etmekle, pupillametre ve kişisel ölçüm teknikleri ile hastanın pupilla (iki göz bebeği arası) mesafesini ölçmek, görme odağı belirlemek, fokometre ile camın diyoptrilerini ölçmek ve camın odağını tespit etmek işlemlerini yapmakla yükümlüdürler. Optisyenler yapılan bu ölçümler sonucu hazırladıkları camın montajını yapmakta ve kişisel ölçülere göre hazırlanan gözlüğü hastaya teslim etmektedirler.
Farklarımız Nelerdir?
Antalya Belek Üniversitesi Optisyenlik Programı olarak öğrencilerimizi mezun ederken donanımlı bir şekilde mezun olmalarını sağlamak önemli kriterlerimizden biridir. Bu amaçla programa kayıtlarını yaptıran öğrenciler 3 yarı dönem olmak üzere meslek ile ilgili çeşitli teorik ve uygulamalı dersleri almaktadırlar. Öğrenciler son dönemlerinde ise ‘‘Mesleki Uygulama’’ adında açılan dersi alarak kendilerini bu meslek için hazır hissetmiş bir şekilde mezun olacaklardır. Dolayısıyla bu 3+1 sistemin sağladığı avantajlar sayesinde mezunlarımız kendilerini donanımlı bir optisyen olarak nitelendirebileceklerdir.
Programdan Mezun Olan Öğrenciler Neler Kazanır:
Üniversite Bölge ve Konumu:
Üniversitemizin bulunduğu bölge ve konumu bir öğrencinin örgün bir eğitim süresi boyunca kendine sosyal açıdan katkı sağlayabileceği ve bununla birlikte kendini geliştirebileceği imkanlar sunmaktadır. Aynı zamanda üniversitemize kayıt yapan bir öğrenci ulaşım sorunu yaşamamaktadır. Üniversite kampüsü her türlü ihtiyaç duyulacak merkezlere yakın konumdadır.
Kampüs
Tüm etkinlik ve aktivitelere olanak sağlayan geniş kampüs bahçemiz, hem fiziki hem sanal ortamda derslerinize destek olacak kütüphanemiz, akademik faaliyetlerde bulunacağınız, zaman zaman birbirinden değerli konukların ağırlandığı konferans salonumuz, radyo,televizyon, sinema laboratuvarımız gibi pek çok olanağımız ile siz sevgili öğrencilerimizi bekliyoruz.
İş İmkanları ve Çalışma Alanı:
Bu programdan mezun olan öğrenciler “Optisyen” unvanı ile kendi optik mağazalarını açabilecekleri gibi, optisyenlik müesseselerinde mesul müdür olarak da
çalışabilmektedir. Optisyenler gözlük yapan ve satan işletmelerde görev yapmaktadır. Mezunlar gözlük, lens ve cam şirketlerinde, hastanelerdeki göz sağlığı ile ilgili
laboratuvar alanlarında da çalışabilirler.
Ayrıca kamu hastanelerinde sağlık teknikeri (optisyen) olarak da görev yapmaktadırlar.
© PARSKASOFT Tüm Hakları Saklıdır