Antalya Belek Üniversitesi bünyesinde özel olarak programlatılan üniversite otomasyonuna giriş için tıklayınız.
Bölüm Hakkında
Sosyoloji, 2017-2018 yılları arasında İnsani Bilimler Fakültesi’nde kurulan ilk bölümdür. İlk mezunlarını 2021 yılında vermiştir. Sosyoloji Bölümünde zorunlu ve seçmeli olmak üzere; Sosyoloji, Felsefe, Psikoloji, Antropoloji, Ekonomi, Siyaset Bilimi, Hukuk, Metodoloji vb. dersleri içeren kapsamlı bir program uygulanmaktadır. Programda teorik derslerin yanında uygulamaya yönelik bilgi ve beceri kazandıran dersler de bulunmaktadır. Böylece öğrenciler entelektüel birikimlerini sağladıkları gibi, farklı yöntemler (nitel- nicel-karma) uygulayarak saha deneyimleri de kazanırlar. Öğrenciler sahada insanlarla iletişim kurmayı ve farklı tekniklerle verilerini toplamayı, bunları analiz etmeyi öğrenirler. Sosyoloji Bölümü deneyimli kadrosuyla (2 profesör, 1 doçent, 1 doktor öğretim üyesi ve 2 araştırma görevlisi) öğrencilere derslerin yanında proje yazma, akademik, sosyal ve kültürel etkinliklere katılma becerileri kazandırmaktadır.
2020-2021 öğretim yılından bu yana her yıl öğrencilerimizin hazırladıkları projeler TÜBİTAK tarafından önemli ölçüde (2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri kapsamında) desteklenmeye hak kazanmaktadır.
Üniversitemizde yapılan uluslararası nitelikli ilk bilimsel faaliyet (Uluslararası Sosyal Araştırmalar ve Davranış Bilimleri Sempozyumu), İnsani Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölümünün organizasyonu ve öğrencilerinin aktif katılımıyla 2019 yılında yüz yüze olarak üniversitemizde, 2020 yılında ise pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirilmiştir.
Üniversitemizde düzenlenen Sanat ve Sosyal Bilimler Kongresine (2022) öğrencilerimiz bildirileriyle katılmışlardır.
Sosyoloji Bölümü ve Sosyolojik Düşünce Topluluğu’nun öncülüğünde her yıl düzenlenmesi planlanan “I. Sosyoloji Günü” (2023) yapılmıştır. Bu etkinliğe Türkiye’nin farklı üniversitelerinde okuyan öğrencilere duyurular yapılmış, Antalya Belek Üniversitesi’nin sosyoloji bölüm öğrencileri aktif bir şekilde bildiri sunarak katılmışlardır.
Sosyoloji Bölümü öğrencilerinin aktif rol aldığı “Sosyolojik Düşünce Topluluğu” diğer bölümlerden öğrencilerin katılımıyla faaliyetlerini yürütmektedir.
Antalya Belek Üniversitesi Sosyoloji Bölümü, sosyolojinin temel kavramları ve kuramları, tarihi ve gelişimi, temel sosyal kurumlar, güncel toplumsal meseleler ve çağdaş yaklaşımlar gibi konuları kapsayan müfredatıyla eğitim vermektedir. Sosyoloji Bölümü zengin ders içeriğiyle öğrencilere alanda bilimsel araştırma yapabilecek donanım ve sosyolojik bakış açısı kazandırmayı, sosyolojik bilgi gerektiren alanlarda çalışabilecek sosyologlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, eleştirel düşünen, toplumsal sorunlara duyarlı, özgüveni yüksek, bilimsel formasyonu güçlü bireyler yetiştirmektir. 2021 yılından bu yana bu doğrultuda öğrencilerini mezun etmektedir.
Çalışma Alanları
Programı başarılı bir şekilde tamamlayan mezunlar sosyoloji alanında lisans derecesine sahip olup sosyolog unvanı alırlar. Çalışma alanları; araştırma şirketlerinde, medya kuruluşlarında, Adalet Bakanlığı’nın denetimli serbestlik bürolarında ve cezaevlerinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında, YURTKUR’da, gençlik merkezlerinde, GAP İdaresi’nde, belediyelerde, aile danışmanlığı ofislerinde, sosyal ve kültürel hizmet alanlarında, kalkınma ajanslarında, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK), Göç idaresinde ve benzeri birçok kurumda istihdam edilebilirler.
Formasyon derslerini başarıyla tamamlayan mezunlar, ortaöğretim kurumlarında ve özel okullarda “felsefe grubu öğretmenliği” yapabilirler. Ayrıca lisans sonrası yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek akademik kariyer yapabilirler.
© PARSKASOFT Tüm Hakları Saklıdır